MACERACILAR KİMLER?

Merhaba ben Sibel Dündar
Merhaba ben Sibel Dündar

    1972 yılında Hollanda da doğdum. Lise yıllarına kadar öğrenim hayatımı Hollanda’da sürdürdüm. Lise eğitimimi İzmir  Göztepe Kız Meslek Lisesinde tamamladım. 1992 yılından beri Hollandaca- Flamanca dilinde Profesyonel Turist Rehberliği yapıyorum.

    İşim gereği  Anadolu’nun her yerini gezdim, gördüm, dilim döndüğünce anlattım. Rehberlik hayatım boyunca Maastricht Üniversitesi, Leiden Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi, Leeuwen Üniversitesi’nden birçok  hititolog, arkeolog, sanat tarihçisi, teolog ile çalışma fırsatı buldum ve halen çalışıyorum. Hollanda Amsterdam Müzesi’nde çocuklara yönelik olarak  rehberlik hizmeti eğitimlerinde bulundum.  Amsterdam Müzesi’nde  “Çocuk Gözü İle Müze” başlıklı projede 2 yıl süreli çalıştım. Dr. Hein Van Dolen önderliğinde, çocuklara yönelik mitolojik hikayelerin anlatılması ve yazılması ile ilgili dersler aldım.

    Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Çocuklarımın kendilerini geliştirmeleri için yeni ve yaratıcı etkinlikler,atölyeler ararken  kuzenimle kafa kafaya vererek,  Macera Atölyesi’ni kurmaya karar verdik.

    Bizler bir adım atarsak gerisi gelir diye düşündük. İyi ki de bir adım atmışız. İyi ki de çocuklarla birlikte atölyelerde geçirdiğimiz, öğrendiğimiz, eğlendiğimiz zamanlar yaratmışız. Yaratmaya da devam ediyoruz.   

Merhaba ben Filiz Aksaç
Merhaba ben Filiz Aksaç

    1979 senesinde İzmir’de doğdum.İstanbul’da büyüdüm.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden 2000 senesinde mezun oldum.2000 yılından beri turizm ve organizasyon yapmaktayım.

    Okul yıllarında başlayan turizm macerama,Türklere yapmış olduğum rehberlik  ile  devam ettim.Anadolu’yu gezdim, sanatını anlatmaya ve  yaşamaya başladım.Kısa  bir süre  Japonya’da yaşadım.Japon  mimarlık ve çevre planlama firmalarına teknik çizimler yaptım.Tokyo Kasei Gakuin Üniversitesi’nde Japon resim ve baskı sanatı üzerine dersler aldım.Japonya’dan döndükten sonra İstanbul’da  turizm sektörünün  farklı firmalarında rehberlik,organizasyon ve operasyon  kollarında çalıştım.2011 yılında “Yaratıcı Drama” ile yollarımız kesişti ve 2014 yılında İzmir Çağdaş Drama Derneği’nde “Yaratıcı Drama Eğitmenliği-Liderliği” programını tamamladım.

    Yetişkinlere rehberlik yaparken, ebeveynleri ile gelen ve anlamsız gözlerle etrafına bakınan birçok çocuk misafirim oldu.Çocuklara sanatı ve kültürü nasıl aktarabilirim diye düşünürken yolum kuzenimle kesişti.Kuzenimle kafa kafaya vererek çocuklara yönelik birçok proje oluşturduk ve Macera Atölyesini kurduk.Çocukların enerjisi ile hayal gücümüz kuvvetlendi,yaratıcılığımız tetiklendi.Daha çok şey öğrenmek istedik.

    Macera Atölyesi ile başladığımız bu yolda yaratmaya,düşünmeye,eğlenmeye ve yaşayarak öğrenmeye devam ediyoruz.

Merhaba ben Nalan Çokduru
Merhaba ben Nalan Çokduru

    1970 yılında İstanbul’da doğdum.İstanbul’da büyüdüm.Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 1991 yılında mezun oldum.1996 yılından beri Fransızca dilinde Profesyonel Turist Rehberliği yapıyorum.

    Üniversite yıllarından itibaren Fransızcadan Türkçeye edebi kitaplar çevirmeye başladım.2005 yılından beri, çocuk kitapları çevirisi yapmaktayım.Turist Rehberliğim boyunca Anadolu’nun her yerinde çalışma imkanı buldum.Değişik demografik yapılarda yaşayan çocukları yakından gözleme imkanı edindim.Yetişkinlere yapmış olduğum rehberlik esnasında gruptaki çocuklara ulaşamadığımızı ve ulaşmak için farklı bir yol izlememiz gerektiğini düşündüm.Bu düşünceyle yola çıktım,Fransız ve Türk çocuk gruplarına rehberlik yapmaya başladım.Çocuk odaklı çalışmaya başladıktan sonra yolum Macera Atölyesi ile kesişti.Yaratıcılığı yaşayarak öğretmeyi hedef alan Maceracılar ile aynı ideali paylaştığımı gördüm ve başta Antalya olmak üzere Akdeniz bölgesindeki çocuklarla etkinlikleri,atölyeleri gerçekleştirmeye başladım.

    Çocukların hayatın her alanında bana ilham verdiğini görüyorum ve yeni yeni maceralarla yolumuza devam ediyorum.

Merhaba ben Güven Dündar
Merhaba ben Güven Dündar

    1971 yılında Belçika’da doğdum.İlkokul eğitimim sonrasında İzmir’e geldim.Ortaöğretim ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım.Ankara Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1996 yılında mezun oldum.1998 yılından beri Hollandaca-Flamanca dilinde Profesyonel Turist Rehberliği yapıyorum.1998 yılından beri rehberlik ile başlayan macerama halen devam ediyorum. Anadolu’nun her yerini geziyor, anlatıyor ve yaşatmaya çalışıyorum.

    Evliyim ve 2 çocuk sahibiyim.Macera Atölyesinin kuruluşundan beri atölyedeki kültür ve sosyal hedeflerin belirlenmesi, atölye faaliyetlerinin düzenlenmesi ve yapılandırılması aşamalarında çalışıyorum.

    Çocuklarla birlikte çalışmanın hayal gücümüzü zenginleştirdiğini,daha yaratıcı olmaya başladığımızı düşünüyorum.Yaşayarak öğretiyor ve öğrenmeye devam ediyorum. 

Merhaba ben Füsun Frank
Merhaba ben Füsun Frank

 

   1973 yılında İstanbul’da doğdum.İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim dalından 1998 yılında mezun oldum. Anadolu’nun birçok yerinde arkeolojik kazı ekiplerinde çalıştım.1996 yılından beri  Fransa Lyon  Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi,Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü,Almanya Tübingen Üniversitesi,Ortadoğu Teknik Üniversitesi arkeolojik kazı ekiplerinde bulundum,teknik çizimci olarak çalıştım.Almanya Baden Wüttemberg Eyaleti Arkeoloji Koruma Kurulu teknik çizimcisi ve bağımsız teknik çizimci olarak çalışmaya devam ediyorum.

    Evliyim ve 1 çocuk annesiyim.Macera Atölyesinin etkinliklerinin materyallerinin belirlenmesi,tarihsel anlatım tekniklerinin oluşturulması,sosyal hedeflerin belirlenmesi ve yapılandırılması aşamalarında danışmanlık yapmaktayım.

    Çocuklarımıza kattığımız doğru her bilginin dünyamızı daha da değiştireceğine inanıyorum.Bu yolda çalışmaya devam ediyorum. 

Merhaba ben Atakağan Şimşek
Merhaba ben Atakağan Şimşek

 

    1994  yılında İzmir’de doğdum. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Yaratıcı her materyalin ve düşüncenin dünyanın değişimine ve gelişimine çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

    Macera Atölyesi’nde atölye materyallerinin tasarlanması,teknik oluşum aşamaları,test edilmesi,yararlılığının ve uygunluğunun oluşturulması üzerine görev almaktayım.

Merhaba ben Telin Sümer
Merhaba ben Telin Sümer

    1972 yılında İstanbul'da doğdum.İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1998 yılında mezun oldum. 

İstanbul ve İzmir'de Devlet Tiyatroları'nda,özel tiyatrolarda ve çocuk tiyatroları’nda oyunculuk yaptım.Trt kanalında çocuk programlarında sunuculuk yaptım.Yetişkinlere ve çocuklara Tiyatro ve Yaratıcı Drama eğitimleri vermekteyim. 

    Macera Atölyesi'nin tiyatrocu eğitmenliği görevinde bulunuyorum.Karakter canlandırmaları yapmaktayım. 

Merhaba ben Cansu Sabetrasekh
Merhaba ben Cansu Sabetrasekh

    1986 yılında Konya'da doğdum.Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı'ndan 2015 yılında mezun oldum.Antalya Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptım.Halen Antalya Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk yapıyorum.

    Macera Atölyesi etkinlikleri ve atölyelerinde karakter canlandırmaları görevinde bulunuyorum. 

Merhaba ben Burçin Demir
Merhaba ben Burçin Demir

    1991 yılında Eskişehir'de doğdum.Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldum. 

Antalya Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptım.Özel tiyatrolarda oyunculuk yaptım.Halen Antalya Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk yapıyorum.

    Macera Atölyesi etkinlikleri ve atölyelerinde karakter canlandırmaları görevinde bulunuyorum. 

 

Merhaba ben  Mustafa Çevik
Merhaba ben Mustafa Çevik

    1987 yılında Adana’da doğdum.Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisiyim.Özel Tiyatro topluluklarından 2 yıl süre ile özel dersler aldım.İzmir Çağdaş Drama Derneği’nin Yaratıcı Drama Liderliği-Eğitmenliği programını tamamladım. İzmir’de özel Tiyatrolarda ve Çocuk Tiyatroları’nda oyunculuk yaptım.Halen yapmaktayım.

    Macera Atölyesi etkinlikleri ve atölyelerinde karakter canlandırmaları yapıyorum.

Merhaba ben  Caner Erdil
Merhaba ben Caner Erdil

    1998 yılında Gaziantep'te doğdum. İzmir’de özel Tiyatrolar da ve Çocuk Tiyatroları’nda oyunculuk yaptım. Halen yapmaktayım. Profesyonel dansçıyım.

    Macera Atölyesi etkinlikleri ve atölyelerinde karakter canlandırmaları yapıyorum. 

Merhaba ben Sanem Şimşek
Merhaba ben Sanem Şimşek

1978 yılında Denizli’de doğdum.Pamukkale Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Ebelik Bölümü mezunuyum.Evliyim ve 2 çocuk annesiyim.

Macera Atölyesi'nde atölye mekanlarının düzenlenmesi,koordinasyonun sağlanmasında Atölye Şefi olarak görev almaktayım.

Merhaba ben Arzu Şahin
Merhaba ben Arzu Şahin

    1979 yılında İzmir'de doğdum.Karşıyaka Mehmet Ali Lahur Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum.Evliyim ve 2 çocuk annesiyim.

    Macera Atölyesi'nde atölye mekanlarının düzenlenmesi,koordinasyonun sağlanmasında Atölye Şefi olarak görev almaktayım. 

Merhaba ben Zeynep Dündar
Merhaba ben Zeynep Dündar

    2004 yılında İzmir'de doğdum.7. Sınıf öğrencisiyim.Macera Atölyesi'nin en genç çalışanıyım.Malzemelerin ve yaratıcı materyallerin bulunması ve seçilmesi konusunda görev almaktayım.Atölyelerin çocuklara ve gençlere sunulmasından önce sunum yapılan kişiyim.Eğlenceli ve eğitici olup olmadığı konusunda yorum yapmaktayım.Genç bakış önemli diye düşünüyorum.